Beteende gentemot tjuvfiskare - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Beteende gentemot tjuvfiskare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Beteende gentemot tjuvfiskare

    Ja som rubriken lyder, hur agerar ni när ni ser folk tjuvfiska, antingen med flera spön eller förbjudna metoder etc.
    Var i lokala P&T sjön som hade premiär häromdagen. Var flertalet som bottenmetade trots att det var förbud mot det premiärdagen och det där med max 3fiskar/dag var ju bara att glömma det också.

    Flera av oss som var ute i båt sa åt dem som metade att var förbjudet men dem ignorerade och låtsades inte förstå svenska till en början, förens till slut dem tom hotade ett par att slå dem på käften om dem tjatade. Det hela slutade med att ett annat par i båt stod och slängde skeddrag över deras bottenmete och hoppades på att få tag i deras lina.
    Till slut så började en efter en att även dem bottenmeta i ren frustration så inte fisken skulle "ta slut", och det är la inte det bästa heller men kunde förstå dem.

    Kan man gå så långt så att man tom kan ringa polisen om man ser någon tjuvfiska? Är väl ett lagbrott det också.
    Rätt frustrerande när man ser folk som med största sannolikhet inte betalt för sina fiskekort ta upp fisk efter fisk och som visar noll respekt mot andra och att det inte finns någon i närheten som kan sätta dig dem.
    Senast ändrad av Asys85; 2011-05-15, 23:02.

  • #2
    bäst vore väl att inte slänga nån dum kommentar åt dem.
    säg åt dem att det är förbjudet, och dra en historia eller liknande om "din kompis som miste spön och grejjer när fiskevakten tog honom" tex. .
    lura honom rädd alltså
    men var vänlig.

    kan funka, kanske inte.
    har inte testat, men så tror jag att jag skulle göra.

    Kommentera


    • #3
      Det är nog snarare ett regelbrott än ett lagbrott, så fisketillsyningsman ska nog kontaktas.

      Kommentera


      • #4
        kom till åland så får ni se ; ) allt från en arg diskussion till flera hagelskott avlossade...

        Kommentera


        • #5
          Tyvärr, finns det folk som ska ha fisk till vilket pris som helst. Det bästa är nog att ta kontakt med vatten ägaren och låta denne agera. Skadar ju inte att fotografera buset i aktion heller. Möjligen kan man ringa polisen också. Men frågan är hur de prioriterar tjuv fiske och brott mot fiske reglerna?
          What a tourist terms a plague of insects, the fly fisher calls a great hatch.

          Kommentera


          • #6
            Fotografera jävlarna så ska du få se att de försvinner illa kvickt. De flesta tror på att de kan bli polisanmälda och tar du några foton på dem och hotar med att anmäla dem så lär de sluta med att fiska illegalt. Det är dock en risk som du tar då det är inte många som gillar att bli fotade när de vet att de gör fel.

            Kommentera


            • #7
              Om det nu är ett P&T vatten så måste det väl ändå vara upp till Fiskeföreningen som ansvarar för vattnet att se till så att deras regler efterföljs...

              Kommentera


              • #8
                Jag skulle tro att det du beskriver faktiskt är ett lagbrott, typ olovligt och/eller olaga fiske. Med andra ord så kan man nog ringa polisen eller så kan man prata med fiskeföreningen.

                Kommentera


                • #9
                  Har de inga tillsyningsmän i området.

                  Kommentera

                  Foton

                  Collapse

                  Relaterat

                  Collapse

                  Ämnen Statistik Senaste inlägg
                  Startad av Gäddhängke, 2006-11-14, 19:27
                  64 svar
                  15 373 visningar
                  1 gilla
                  Senaste inlägg .art
                  av .art
                   
                  Startad av A.Ringh, 2009-07-19, 12:16
                  22 svar
                  3 362 visningar
                  0 gillar
                  Senaste inlägg Nextline  
                  Startad av geson, 2010-08-05, 15:29
                  9 svar
                  1 028 visningar
                  0 gillar
                  Senaste inlägg anteman
                  av anteman
                   
                  Startad av Maldini, 2010-08-30, 09:41
                  7 svar
                  1 355 visningar
                  0 gillar
                  Senaste inlägg Sir Fish-a-lot  
                  Startad av highfour, 2010-11-10, 13:34
                  9 svar
                  1 156 visningar
                  0 gillar
                  Senaste inlägg Sir Fish-a-lot  
                  Arbetar...