Torsktur med M/S Ekeskär... - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Torsktur med M/S Ekeskär...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Torsktur med M/S Ekeskär...

    Hej!

    Idag var det dags för den första havsfisketuren på länge. Det var turbåten Ekeskär, vilken avgår från Ön i Limhamn, som skulle ta oss ut på fisketuren. Innan vi åkte ut diskuterade vi med skepparen om vi skulle gå norrut och fiska sill eller söderut för jakt på torsk. Majoriteten röstade för torskfiske och då fick det bli så.

    Vi körde under öresundsbron vilken faktiskt är ganska ful underifrån, ett stort och grått betongbygge. Söder om bron blåste det ganska regält med vågor på 1-1,5 meter men lika glada var vi för det. Fisket var väll inte särkillt lysande även om en och en annan torsk fick syna båtdäcket. Vid tredje stoppet fick jag min första fisk, turens största så långt, en torsk på 2,2kg. De flesta torskarna här låg dock på blygsamma kilot och flera var under minimimåttet på 40cm vilka då fick släppas tillbaka. Fisket blev trögare och trögare samtidigt som det började småregna, humöret började tryta men vi kämpade på ändå.

    Efter ungefär halva tiden körde vi tillbaks till norra sidan om bron och forstatte fisket där. Här kom det upp lite större torskar och jag fick upp min andra torsk för dagen, denna vägde 2,9kg. Om detta var turens största eller näst största vet jag inte då den andra "storfisk-kandidaten" rensade sin torsk utan att väga den. Sista timmen tror jag bara det kom upp en eller två torskar så många var ganska glada när skepparen signalerade slutsignal med matklockan.

    Resultatet för 11 man på båten var c:a 30-35 torskar mellan 0,8 och c:a 3kg, plus några under måttet, en ganska magert resultat tycker jag. Trots detta är jag nöjd då mina två torskar kommer att räcka till en god fiskgratäng nästa helg.

    Tight lines!
    Bifogade filer

  • #2
    Det lät som en trevlig tur!
    Grattis till de båda "stortorskarna"!

    Kommentera


    • #3
      Hmmmm...Är det inte nu dom tar fina plattfiskar där ni fiskade?
      Hälleflundrafiskare

      Kommentera


      • #4
        Nej...eller jo det är nu men inte där. Finns enligt skepparn inga bra ställen för plattfisk så långt söderut. Skall tydligen upp mot Helsingborg då. Blir nog en sån tur snart...

        Kommentera


        • #5
          kollade upp priset nyligen, att åka med ekeskär nu är billigare än för några år sedan, en 4 timmars tur kostar 130:-

          Jag och en fiskekompis ska ut vid månadsskiftet om pengarna räcker till för min del. Måste investera i en flytoverall och ett lämpligt spö innan jag kan åka ut.

          Kommentera


          • #6
            Är ju plattfiskar vid lödde å's mynning. Fast tar ju ett tag o köra dit med ångbåt.

            ska nog prova där imorgon, har någon testat där iår?
            /Lazinko

            Kommentera


            • #7
              Löddes mynning är ju fredad sen än månad tilbaka....

              Kommentera


              • #8
                Lite svårt att köra till löddes myning med en sån stor båt...hehe...det är svårt nog med små båtar med alla sandrevlar som flyttar sig.

                Priset för en 8 timmars tur med ekeskär är endast 200kr, när jag varit ute på långturer under sommaren har fisket varit kanon, uppemot 15 torskar i bra matstorlek har det blivit. Nu på hösten är det väll mest sill uppe runt ven så det är svårt att fiska torsk där.

                Krävs ingen speciell utrustning för att fiska torsk med ekeskär nu på hösten. Fisket sker med 50-70 grams drag på 5-9 meters djup. Räcker med ett vanligt kustspö och en lite kraftigare spinrulle.

                Tight lines!!

                Kommentera

                Foton

                Collapse

                Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

                Relaterat

                Collapse

                Ämnen Statistik Senaste inlägg
                Startad av AdamA, 2004-06-02, 17:32
                6 svar
                2 153 visningar
                0 gillar
                Senaste inlägg anteman
                av anteman
                 
                Startad av Skruttapan, 2008-10-09, 21:59
                174 svar
                40 139 visningar
                0 gillar
                Senaste inlägg Hepper2
                av Hepper2
                 
                Startad av chrisseman, 2010-06-02, 18:51
                60 svar
                12 504 visningar
                0 gillar
                Senaste inlägg Honk
                av Honk
                 
                Startad av Xerup, 2024-03-04, 11:54
                15 svar
                1 487 visningar
                2 gillar
                Senaste inlägg MathiasJK  
                Startad av Hornswoggle, 2024-06-22, 11:38
                1 svar
                548 visningar
                0 gillar
                Senaste inlägg demarioshanan  
                Arbetar...