Michael kan nok skriver under på at jeg ikke har vært noen utpreget spinner/spinnerbait fisker etter gjedde. men det løsna litt i fjor, da jeg fikk fisk både på spinner (10+) og på spinnerbait.
Det er noen voldsomme hugg på disse spinnerne og det har tok en kopinasjon av stor motstand ved inn sveiving og at bete er såppas "lite" at de lurer ikke et sekund det er full fart
Attitude skriver
[FONT=Trebuchet MS]Grymma gäddspinnare från Johnny Dadson, Georgian Bay, Ontario, Canada.
Dadson-spinnarna är handbyggda med individuellt utvalda fjädrar och marabou, som är stenhårt bundna och sedan lackade med epoxy för maximal hållbarhet.
Grov wire i grunden och rejäla byglar till skedarna borgar för spinnare som håller för de mest våldsamma av attacker!
Dadson Blade Baits är spinnare av absolut världsklass, de mest kvalitativa spinnarna på marknaden!
Johnny Dadson är själv en hardcore muskieguide, så han vet vad som krävs för att göra ett bra bete.
Lil´ Darlin´ är en mindre variant, eller snarare lillasyster till Dadson´s populära Boo Dadley-spinnare.
Denna mindre variant gjorde en dundersuccé 2009 med Amerikanskan Amber Smith´s fångst av en 22 kilo tung och 142cm lång Muskie.
Detta var den största Muskie någonsin fångad av kvinna under hela 2009.
Lil´ Darlin´är 20cm lång och har dubbla strl 8 Fluted Indiana blades som gör den lätt att veva hem.
Ett perfekt bete att fiska hela dagar då den ger mindre motstånd i vattnet än beten med Colorado blades.
Har du råd att vara utan en ?[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]
[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]
[/FONT]
Ble meget overrasket over hvor kompakt og solid den virker, det er en del av disse spinnerbaitene/spinnerene som tåler en gjedde så er vaieren kul i ulage.
Fargen jeg har valgt er black perch. En grym farge i visse vann.
De kommer uten krok.
Er man litt spinnersjuk så er nok ikke dette et dumt valg.
http://www.attitudebaits.com/items.php?cat=1296&under=2
Läs mer...
(Detta inlägg har postats automatiskt)