Funäsdalen - bortglömt fiskeparadisFunäsfjällen och Rogenomr&#xe5 - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Funäsdalen - bortglömt fiskeparadisFunäsfjällen och Rogenomr&#xe5

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Funäsdalen - bortglömt fiskeparadisFunäsfjällen och Rogenomr&#xe5

    Funäsdalen - bortglömt fiskeparadis
    Funäsfjällen och Rogenområdet är känt för sina stora harrar, men området som fiskedestination har under en period hamnat i skuggan av skidåkning och äventyrsturism.
    Funäsfällen är Sveriges sydligaste fjällområde och ligger inom bilavstånd för hela mellansverige. Ändå är det ofta destinationer längre norrut som de hängivna sportfiskarna har siktet inställt på. Kanske helt i onödan?
    På Sportfiskemässans scen berättar guiden Micke Ärfström om områdets fantastiska potential. I Funäsfjällen har man dessutom lyckas samla många vatten under ett fiskekort som kallas Fiskepasset. Med Fiskepasset som utgångspunkt arbetar nu Funäsfjällen aktivt för att underlätta för sina fiskegäster, så att fler ska ha möjlighet till ett fjällnära fiske
    Se föredraget om fisket i Funäsfjällen varje dag på mässans scen samt gör ett besök i Jämtland Härjedalen Turisms monter. Där kan man få ”Fiskeguiden”, en praktisk broschyr som innehåller kartor och tips och som gör det enkelt att själv förflytta sig i området och fiska.
    Läs mer om alla aktiviteter på Scenen: http://www.sportfiskemassan.se/Aktiviteter/Pa-Scenen



    Läs mer...

    (Detta inlägg har postats automatiskt)]

Foton

Collapse

Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

Relaterat

Collapse

Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

Arbetar...