Premiär för Betesbyggargatan på Sportfiskemässan 2013Vi har samla - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Premiär för Betesbyggargatan på Sportfiskemässan 2013Vi har samla

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Premiär för Betesbyggargatan på Sportfiskemässan 2013Vi har samla

    Premiär för Betesbyggargatan på Sportfiskemässan 2013
    Vi har samlat 10 st av Sveriges bästa betesbyggare som ska visa och berätta om sina tekniker till er.
    Den första vi presenterar är:
    Kristian Stam som kallas kort och gott Stampe.
    "Jag är född och uppvuxen nära en av alla vackra sjöar i Dalsland.
    Numera boende i Dals Rostock med sambo och två barn.
    Fisket började före jag kunde gå då min far och farfar tog ofta ut mig på abborre samt gäddfiske.
    I 25 års åldern ökade intresset för fisket och då med inriktning på gädda. Våren 2007 testade jag att göra mitt första egna bete.
    Det fungerade inget vidare men intresset ökade likväl. Gäddan är fortfarande min favoritfisk men intresset för andra arter har också ökat.
    Jag har från 2007 fram tills nu gjort mina beten i trä. Men med moderna tider kommer moderna material. Därför har jag för närvarande nästan helt gått över till att gjuta dom i polyurethane, vilket jag gör själv i min lilla studio. Jag har alltid försökt sträva framåt och förbättra mina beten. Både kvalitetsmässigt, hur bra dom fångar fisk samt hur vackra dom är. Jag tillverkar mest jerkbaits men även en del wobblers.

    Läs mer om mig på: http://stampelures.se/
    http://www.sportfiskemassan.se/Aktuellt/Betesbyggargatan



    Läs mer...

    (Detta inlägg har postats automatiskt)]

Foton

Collapse

Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

Relaterat

Collapse

Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

Arbetar...