BeOutdoors: Värstingbivvy till kanonpris! - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

BeOutdoors: Värstingbivvy till kanonpris!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • BeOutdoors: Värstingbivvy till kanonpris!

    Vi är precis hemkomna efter en regning höstvecka i franska Abbey lakes. Rapport om fisket kommer inom kort. Dock gjorde vädret att våra bivvy verkligen fick bekänna färg. Mest imponerade blev vi av Trakkers fantastiska Armo MKII som verkligen klarade av att stänga ute de värsta höstregnen och ge god komfort.
    Årets modell är förbättrad från tidigare versioner som troligtvis är de mest sålda i England. Bla så är den nya modellen utrustad med ventitalions-/myggnät även på baksidan och det ingår även nu en klart fönster till dörren. Dessutom ingår “Frame-support” vilket gör att det överhängande taket verkligen sitter på plats.
    Flera av deltagarna beställde på stående fot och vi kommer i dagarna beställa hem ett antal från Trakker. Ord pris på 2-manna (som är rymligt men inte för stort som enmanstält) är 5999:- men om du beställer ett nu betalar du endast 4000:-!
    Armo MKII är tillverkat i Aquatexx vilket är det mest slitstarka och tåliga material som används i bivvy. På framsidan och baksidan finns ventilationsfönster med myggnät vilka är lätta att öppna och stänga både med blixtlås och kardborrband. Tältet är lätt att sätta upp och med lite vana går det på bara någon minut. I tvåmannaversionen finns det gott om plats för säng, stol och all packning om man nu inte ska ha två sängar. Golvet är gjort i kraftigt material och genom att du viker in tältet under golvet rinner det inte in något vatten (eller kommer in oönskade kryp..). Väskan som bivvyt ligger i är rymlig och det är inte svårt att få ned det igen. Givetvis ingår bästa tänkbara peggar!
    Mått på tvåmanna är bredd 3,05, längd 2,5 och höjd 1,4 m. Tältet är väldigt rymligt och det är inga problem att sitta på sängen. Gott om luft upp till taket!
    Enmanna är marginellt mindre, bredd 2,8, längd 2,3 och höjd 1,3 m. Skillnaden verkar inte så stor och det är den inte heller om man tänker på platsen den tar uppställd eller nedpackat i väskan. Men väl inne*i*bivvyt gör det klar skillnad! Tvåmannaversionen ger dig plats för allt du har med dig och ger dig möjlighet att stuva undan väskor, beten mm så att det blir ordning.
    Du kan som tillval köpa till ett kraftigt Winter-skin som gör att all kondens garanterat håller sig borta. Många använder bivvyt utan detta men det blir definitivt inte sämre med Winter-skin på! priset för Winter-skin är 2000:- om du beställer det denna vecka.
    Givetvis kan du även beställa enmanna om du vill det. Kontakta Malmöbutiken på 040-91 58 00 om du vill ha mer info eller beställa!

    Armo MKII!

    Myggnät stängda gör att bivvyt verkligen ger dig skydd för vädrets makter!

    Frontpanelen ger dig flexibla möjligheter. Vid finväder kan den öppnas upp helt vilket ger dig fantastisk vy över sjön.

    Under varma dagar kan det vara skönt att öppna ut på baksidan för att ge maximal ventilation!

    Allt nedraget för att verkligen kunna uthärda tuffa väderfårhållanden!

    Dörren går att öppna både traditionellt nedifrån och uppifrån!

    Total protection! Med Winter-skin på får du totalt skydd, ingen kondens och dessutom en extra förgård till ditt Armo MKII. Det är väldigt enkelt att sätta på och kräver inga extra pinnar.



    Läs mer...

    (Detta inlägg har postats automatiskt)

Foton

Collapse

Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

Relaterat

Collapse

Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

Arbetar...