Sjukligt fina beten! Har du fler färgsättningar att visa?
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Visa upp era nya beten!
Collapse
X
-
Tack! Jag har målat mört, gädda, firetiger, rödvit, skitmört, blåsilver än så länge på denna modell. Alla beställer typ Gäddan så jag har inte hunnit måla något fränt än. Ska måla 4 nya färger nu i veckan. Lägger upp bilder på dom då dom är klara.
Kommentera
-
FireTigern vore najs att få sePatte - Fiske från land
http://patteffl.wordpress.com/
Facebook
https://www.facebook.com/PatteFFL
Betesmoderator på FishBrain
http://fishbrain.com
Följ mina fiskepass i Realtid på FishBrain (PatteFiskeFrånLand)
http://www.fishbrain.com/PatteFiskeFranLand
Kommentera
-
Kommentera
-
Ursprungligen postat av Kr0nbl0m Visa inläggVad tror ni om detta bete?
Ett skeddrag i ek 16cm långt och 6cm brett på bredaste stället, 8mm tjock och med 4mm kupning. Tanken är att blya det till långsamt sjunkande och att det ska gå att fiska det saakta med spinnstopp på grunt vatten!!
Kommentera
-
Ursprungligen postat av Magnus (Sthlm) Visa inläggKan nog bli riktigt hett! Eliminerar skeddragets största nackdel, att det sjunker som en sten. Tycker gången på skeddrag blir bättre om de är "dubbelkupade" som t.ex. mörtblänk. Blir lite mer liv i vattnet. Kan ju vara en ide till nästa träsked.
Idén till detta bete fick jag av att jag tänkte på varför jag inte använder skeddrag. Första anledningen är som du skriver att dom sjunker som en sten, även fast man kör med små beten. Så med detta är det meningen att man kan köra med ett ganska stort bete och fiska det långsamt på grunt vatten utan att det sätter sig i botten eller vegitation. Jag har ju inte testat det än men så är min tanke iallafall
och eftersom det är gjort i ek så har man fortfarande bra vikt på det så att man kan kasta det ordentligt!
Kommentera
-
Ser spännande ut. Har du testat gången nåt på det än ?
Tror skeddrag kommer göra en riktig comeback efter att ha varit efter att ha varit långt undanstoppat i lådorna några år.
Och kan man kontrollera hur det sjunker som med ditt så är ju den största nackdelen med skeddraget borta.
Kan bara bli bra
Ursprungligen postat av Kr0nbl0m Visa inlägg[ATTACH=CONFIG]62143[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]62144[/ATTACH]
Vad tror ni om detta bete?
Ett skeddrag i ek 16cm långt och 6cm brett på bredaste stället, 8mm tjock och med 4mm kupning. Tanken är att blya det till långsamt sjunkande och att det ska gå att fiska det saakta med spinnstopp på grunt vatten!!
Kommentera
-
Mitt första hemmagjorda drag.
jag tycker tycker att den är sjukt ful. Att draget var fult och att jag inte skulle få någon fisk på det fick jag höra x-antal gånger fick jag höra av fiskepolarna i båten. första kastet, tredje vevstoppet så kliver det på en gädda på mitt hemmagjorda drag, lycka på hög nivå! polarna sa inget mer om draget efter det. ful färg men enligt gäddorna riktigt smaskig. så här års när varken isfiske eller båtfiske är genomförbart så är det dragmakingmode på.
Kommentera
Foton
Collapse
-
Svar till Visa upp era nya beten!av profilnamnetVinterns skörd, några hemmasnickade firetiger är nästa 'batch':1 Foto
-
Kanal: Betestillverkning
2025-02-24, 20:26 -
-
Svar till Visa upp era nya beten!av MagMånga år sedan jag sist var aktiv på FS.
Förr var det nästan uteslutande gäddbeten som...6 Foton-
Kanal: Betestillverkning
2024-07-15, 20:55 -
Relaterat
Collapse
Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
---|---|---|---|---|
Startad av Abukah, 2012-04-19, 19:18
|
712 svar
188 777 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
![]()
av anteman
2025-02-24, 22:42
|
||
Startad av fetgädda, 2017-04-08, 00:54
|
3 svar
860 visningar
1 gilla
|
Senaste inlägg
![]()
av MathiasJK
2025-01-10, 13:07
|
||
Startad av Albin Nymark, 2024-01-22, 17:01
|
12 svar
867 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
![]()
av Smolt
2024-04-04, 12:44
|
||
Startad av MathiasJK, 2025-01-10, 12:42
|
5 svar
155 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
![]()
av anteman
2025-01-11, 13:08
|
Kommentera