Tips på bra fiskeställ - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Tips på bra fiskeställ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • #21
    Ursprungligen postat av anteman Visa inlägg
    Kan det vara byxa Trim (WP 10 000 mm) eller deras höga bibs Loke (WP 20 000 mm) från Tenson båda i MPC Extreme?

    Jag hoppas verkligen på den förra då jag nyss köpt den senare...
    Det var Loke..
    Riktigt schyssta byxor, men kass mot väta, vilket liksom var poängen.
    Vinnare av Fiskesnacks AbborrFemma 2021
    &

    Fiskesnacks AbborrFemma 2020
    ”Ett tecken på intelligens är att du alltid ifrågasätter.
    Mindre intelligenta är å andra sidan alltid tvärsäkra på sin sak.."

    -Okänd

    Kommentera


    • #22
      Ja samma här, regnbyxor för sjön
      som inte är täta är ju poänglösa...

      Kommentera


      • #23
        Men det är väl inte regnbyxor ni pratar om? Ett hällregn som någon nämnde kräver väl ett redigt regnställ typ grunde'ns?
        Senast ändrad av Jefvelberg; 2015-03-11, 21:54.

        Kommentera


        • #24
          Jag suttit i hällregn i timtal med ett par Savagegear byxor och över dem ett par klassiska Helly Hansen regnbrallor och i slutändan var jag lika torr som min kompis som satt i ett par Tenson Loke byxor. Detta var inte en engångsföreteelse, då vi i höstats lyckades pricka in oväder vid nästan varje fisketur. Så visst är det marina/regnkläder vi pratar om.

          Kommentera


          • #25
            Jag tycker att oavsett om plaggen är i PVC, PU-stretch eller skalplagg av "andasmaterial" och benämns i termer av regnställ, sjöställ och vattentätt så ska de klara ett hällregn... Annars är det falsk eller vilseledande varudeklaration.

            Så, Monkey din kompis Lokebyxa höll alltså honom lika torr som du dina HH byxor (i typ PVC som Grundens?) eller var ni s a s lika fuktiga...? Stod ni mest eller satt ni i vått understundom?
            Senast ändrad av anteman; 2015-03-11, 22:15.

            Kommentera


            • #26
              Sitter du ned eller du har något som ligger trycker mot plaggen så kommer det läcka in vatten förr eller senare. Gäller även de pu regnställ jag haft då man legat/suttit i timmar av regn och slask, även fast de skall var 100%vattentäta och inte andas alls.

              Kommentera


              • #27
                Ursprungligen postat av Monkey Visa inlägg
                Sitter du ned eller du har något som ligger trycker mot plaggen så kommer det läcka in vatten förr eller senare. Gäller även de pu regnställ jag haft då man legat/suttit i timmar av regn och slask, även fast de skall var 100%vattentäta och inte andas alls.

                Jo så är det säkert men höll kompisens Loke verkligen lika tätt/torrt som dina 100% vattentäta, icke-andande HH byxa? (Bowen här ovan har ju andra erfarenheter...) Om ja, så chansar jag nog och behåller min Lokebyxa...

                Kommentera


                • #28
                  Absolut, det mesta läcker igenom förr eller senare speciellt under tryck. Men, skalplagg/fritidskläder som benämns som vattentäta har ju ofta "finstilt" tillägg om si och så mycket vattenpelare. Ett rejält regnställ håller dej väl ändå torr längre än ett 10000mm-ställ?

                  Kommentera


                  • #29
                    Nja, ja, jo så kan det nog vara fast om nu ett ställ klarar säg 10 000-20 000 mm vattenpelare och anses vattentätt så borde det klara ett hällregn så länge inte större tryck sker mot plagget, läs rumpa, knän.

                    Ett hällregn som knappast når ett tryck på 10 000 mm vattenpelare (?) borde inte ge ett ökat vattentryck bara med ökad tid...? I rumpan med ökat tryck, ångtryck o varm insida/kall utsida gäller nog andra, tuffare förhållanden.

                    Grundens byxa får väl snarare större problem med kondens inifrån kan jag tänka mig.

                    Kommentera


                    • #30
                      Limma dit skurna galondetaljer på knän och rumpa på dina fiskebyxor som är vattenavvisande och du är hemma! Det lät bra i mitt huvud men hur det faktiskt funkar i praktiken är nog något annat

                      Kommentera

                      Foton

                      Collapse

                      Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

                      Relaterat

                      Collapse

                      Ämnen Statistik Senaste inlägg
                      Startad av KN, 2018-09-16, 09:09
                      44 svar
                      9 225 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg BrainDisorder  
                      Startad av SkaraBocken, 2024-06-07, 06:36
                      4 svar
                      207 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg SkaraBocken  
                      Startad av Pikebender, 2024-07-18, 12:33
                      4 svar
                      364 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg Pikebender  
                      Startad av dbfishing, 2024-08-22, 22:08
                      16 svar
                      1 252 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg dbfishing  
                      Startad av Qvick, 2024-09-12, 19:24
                      0 svar
                      113 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg Qvick
                      av Qvick
                       
                      Arbetar...
                      X