Jag har också ett Fishmaker II 3-18g 8 fot, jättefin kvalitet för pengarna - men begränsat användningsområde för min del.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Finess topp på abborrespö
Collapse
X
-
Tänkte köpa ett Fishmaker II en gång men kände att toppen gör spöt begränsat till finessfiske (dropshot, neko) vilket jag knappt kör...
Innan det hade jag ett Daiwa Procaster 7'6" jiggspö och det hade en kort homogen mkt vek signaltopp i glasfiber integrerad snyggt (inte grovt infälld) och inte alls så lång som på de flesta finessespön jag sett på senare år utan ca 15cm som jag tyvärr returnerade raskt då toppen kändes bräcklig.
Ångrar det lite idag då det hade en lagom toppig aktion utan att vara en påk, det svarade snabbt efter den veka toppen.
Holden och Benjamin finns det som ni ser det ngt klar fördel med en lång signaltopp, de jag sett är nog omkring 30-40cm... borde inte en kortare, ev "fimpad' signaltopp säg 15cm vara bättre, då borde spöt kunna svara lite snabbare på ett mothugg men ändå signalera det nätta?Senast ändrad av anteman; 2021-09-28, 00:25.
Kommentera
-
Anteman: jo, min topp är kapad till andra spöringen då en sniper snurrade sig och bröt toppöglan, funkar snarare bättre nu än innan
Sir Fish a lot: utbytbara toppar skulle absolut vara bra, 8-fotaren är ju för övrigt användbar även för mete
- Gillar 1
Kommentera
-
Den klara fördelen är att du registrerar fler hugg. Jag skulle även säga att toppen hjälper dig se vilken struktur betet studsar över om du lär dig det, men jag misstänker att få använder signaltoppen på det sättet. Till jika-rig, som är en av mina favorittekniker till abborre, är detta extremt användbart.Ursprungligen postat av anteman Visa inläggTänkte köpa ett Fishmaker II en gång men kände att toppen gör spöt begränsat till finessfiske (dropshot, neko) vilket jag knappt kör...
Innan det hade jag ett Daiwa Procaster 7'6" jiggspö och det hade en kort homogen mkt vek signaltopp i glasfiber integrerad snyggt (inte grovt infälld) och inte alls så lång som på de flesta finessespön jag sett på senare år utan ca 15cm som jag tyvärr returnerade raskt då toppen kändes bräcklig.
Ångrar det lite idag då det hade en lagom toppig aktion utan att vara en påk, det svarade snabbt efter den veka toppen.
Holden och Benjamin finns det som ni ser det ngt klar fördel med en lång signaltopp, de jag sett är nog omkring 30-40cm... borde inte en kortare, ev "fimpad' signaltopp säg 15cm vara bättre, då borde spöt kunna svara lite snabbare på ett mothugg men ändå signalera det nätta?
Kommentera
-
Ok allmänt då om veka signaltoppar eller menar du specifikt din upplevelse om att 30-40cm är bättre än säg omkring 15cm? Jag tyckte det lilla jag prövade med kort signaltopp funkade riktigt bra och om jag hade ett spö med lång signaltopp, överväga att korta av det för snabbare respons.Ursprungligen postat av Benjamin S Visa inlägg
Den klara fördelen är att du registrerar fler hugg. Jag skulle även säga att toppen hjälper dig se vilken struktur betet studsar över om du lär dig det, men jag misstänker att få använder signaltoppen på det sättet. Till jika-rig, som är en av mina favorittekniker till abborre, är detta extremt användbart.Senast ändrad av anteman; 2021-09-28, 13:40.
Kommentera
-
Jag tycker som sagt att snabb respons är överskattat till vanligt jiggfiske. Vi kör så tunna nätta krokar så att vi driver in dem utan ett rappt och stenhårt mothugg. Toppen (den målade delen) på mina fishmaker är mellan 20 och 30 cm. Den blir dock gradvis lite hårdare efter varje spöring, tills den når spöring 3 (tror jag) där ryggraden tar i direkt.Ursprungligen postat av anteman Visa inlägg
Ok allmänt då om veka signaltoppar eller menar du specifikt din upplevelse om att 30-40cm är bättre än säg omkring 15cm? Jag tyckte det lilla jag prövade med kort signaltopp funkade riktigt bra och om jag hade ett spö med lång signaltopp, överväga att korta av det för snabbare respons.
Kommentera
-
Så då menar du att TS problem inte ligger i spöt utan i det som Sir-fish-alot nämner eller i att han helt enkelt inte är snabb nog med ett nätt mothugg?Ursprungligen postat av Benjamin S Visa inlägg
Jag tycker som sagt att snabb respons är överskattat till vanligt jiggfiske. Vi kör så tunna nätta krokar så att vi driver in dem utan ett rappt och stenhårt mothugg. Toppen (den målade delen) på mina fishmaker är mellan 20 och 30 cm. Den blir dock gradvis lite hårdare efter varje spöring, tills den når spöring 3 (tror jag) där ryggraden tar i direkt.
En vass, tunn krok med nätt hulling underlättar ju också och en EWG i den mån det används ger ju inte bästa krokningsegenskaperna. Ett rappt mothugg vid borrejiggande är för mig mer en blixtsnabb (nåja) handledsrörelse snarare än ngt kraftfullt och yvigt.
Kommentera
-
Jag menar att det förmodligen är fler faktorer än enbart spöet, som tillsammans är anledningen till att TS missar fler fiskar. Ibland är ju dessutom abborren väldigt kinkig och då missar man tre fjärdedelar av dagens hugg, särskilt om man kör med lite längre abborrjiggar. Jag har fiskat styva spön, mjuka spön och spön med signaltopp sida vid sida ett par gånger. Riktigt mjuka spön med halvaktion och helaktion kan vara krångliga att sätta mothugg med, men dessa kräver en annan typ av rörelse för ett perfket mothugg som man snabbt får in. I mothuggsmomentet är det sällan spöet som ställer till det enligt mig. Personligen missar jag fler fiskar med styvare spön eftersom att jag är lite för rapp. Sedan handlar det oftast om ovana vid en viss typ av spö. Jag fiskar mindre med styva spön vilket förmodligen leder till sämre mothugg när jag fiskar med ett styvt spö. Jag valde spön med signaltopp för att jag registrerade fler hugg, vilket för mig innebar fler landade fiskar i slutet av dagen (upplevde jag).Ursprungligen postat av anteman Visa inlägg
Så då menar du att TS problem inte ligger i spöt utan i det som Sir-fish-alot nämner eller i att han helt enkelt inte är snabb nog med ett nätt mothugg?
En vass, tunn krok med nätt hulling underlättar ju också och en EWG i den mån det används ger ju inte bästa krokningsegenskaperna. Ett rappt mothugg vid borrejiggande är för mig mer en blixtsnabb (nåja) handledsrörelse snarare än ngt kraftfullt och yvigt.
Kommentera
-
Har fiskat mycket med både "signaltoppar" och vanliga jiggspön. Till vanligt jiggfiske men även till texas, chatter, crankbaits & jerkbaits m.m. föredrar jag helt klart ett snabbare (styvare) topp. Du kan enklare överföra rörelse till betet som du vill istället för en mjuk topp ska dämpa rörelsen. Tycker även känslan och krokningsegenskaperna är bättre. Tycker 7 fot är lämplig längd som allround spö. Exempel är westins t&c.
Däremot till dropshot och carolina rig vill jag ha ett längre spö med signaltopp. Den mjuka toppen gör det enklare att låta betet exempelvis dansa på stället utan lyfta sänket från botten vid dropshot eller fånga upp ett försiktigt hugg på carolina när en fisk plockar upp den närmast viktlösa jiggen från botten. Här kör jag westin w3 dropshot 8 fot.
Kommentera
Foton
Collapse
-
av KigNågon som känner till om Zalt 14 någongång tillverkats med fenor?3 Foton
-
Kanal: Allmänt om fiskeutrustning
2026-04-11, 13:03 -
-
av Mathias 70Cobbar,cobbar på väggen där.
Säg mig vem som största ger.1 Foto-
Kanal: Allmänt om fiskeutrustning
2026-01-30, 13:55 -
-
av LordDanDå jag fick så bra hjälp med min rulle tidigare så tänkte jag chansen och se om de är någon som har...1 Foto
-
Kanal: Allmänt om fiskeutrustning
2026-01-03, 13:37 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av Ambassadeur5000, 2007-04-14, 22:00
|
24 svar
2 420 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av lsjonsson
2025-12-21, 13:53
|
||
|
Startad av gabbu, 2015-12-04, 08:57
|
3 559 svar
258 212 visningar
12 gillar
|
Senaste inlägg
av gös-ta
Idag, 08:43
|
||
|
Startad av JontaK, 2019-03-28, 21:01
|
97 svar
11 779 visningar
5 gillar
|
Senaste inlägg
av JontaK
2025-10-14, 14:05
|
||
|
Startad av senzitivity, 2022-12-28, 20:41
|
110 svar
17 047 visningar
4 gillar
|
Senaste inlägg
av Robalm
2025-10-07, 01:13
|
||
|
Startad av Letho, 2023-10-27, 10:26
|
167 svar
17 286 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av engqvist
2026-01-19, 20:00
|
Kommentera