En sommar i Norge - behöver tips! - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

En sommar i Norge - behöver tips!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • En sommar i Norge - behöver tips!

    Hej allesammans!

    Då jag och frugan spenderar hela sommaren i Norge (Åndalsnes, Rauma kommun) skulle vi behöva lite tips kring fisket i fjorden. Vi är båda väldigt fiskeintresserade men har ganska ringa erfarenhet av havsfiske (blivit mest insjö innan). Vi har ett par 9-fotsspön, haspelrullar med 0.32 resp. 0.21mm flätlina ca 200m, några olika häcklor och pilkar. Har även tillgång till en liten men lagom båt med utombordare. Dock inget ekolod.

    Hittils har vi nästan uteslutande speedjiggat med silverfärgad pilk och häcklor efter Sej men på 6-7 turer tyvärr bara lyckats få en enda (7kg) sådan. Plockat upp ett par torskar kring 2kg och ett antal vitlingar. Det känns som att vår utdelning inte är vad den borde. Som sagt har vi tyvärr inte något ekolod så det blir lite av en chansning varje gång var vi ställer oss. Vi försöker följa flod och ebb så gott det går, och har precis listat ut var den omtalade "vita fläcken" ligger, trots att den lokale fiskegurun inte ville berätta.

    1. Har ni några tips kring fiskemetoder, fiskeområden o dyl. för att bättra på våra chanser till fisk, fight och fångst?
    2.Läste någonstans att när man fiskar Sej ska släppa ner och sedan veva in snabbt, behöver man inte JIGGA in pilken?
    3.Och om man skulle testa bottenmete, ungefär hur tacklar man upp ett sådant (inkl. agn)?
    4.Gör det någon skillnad för sejen om man agnar pilken, och isåfall med vad?

    Sorry för långt inlägg. All hjälp är grymt uppskattad!

    Mvh,
    Spooky

  • #2
    Häng med John Kofoed ut på en tur - där lär ni få mkt tips som ni har nytta av när ni fiskar från egen båt senare. Kostar 350nkr.


    Står lite om Romsdalsfjorden här oxå: http://www.fiskesnack.com/forum/show...r-man-%C3%A5ka

    Kommentera


    • #3
      Tufft utan ekolod och man inte känner vattnet. Några grundläggande vinkar om var man bör fiska är vind, ström och fiskande fåglar. Om vinden blåser in mot en vik och fåglar dyker på fisk, ja då är där säkert andra som jagar under ytan. Fåglar är fattigmans ekolod.

      Kommentera

      Foton

      Collapse

      Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

      Relaterat

      Collapse

      Ämnen Statistik Senaste inlägg
      Startad av Feskar-Per, 2025-07-26, 16:47
      4 svar
      324 visningar
      0 gillar
      Senaste inlägg Peter B
      av Peter B
       
      Startad av Havetsgäddkonung, 2025-12-28, 20:11
      0 svar
      87 visningar
      0 gillar
      Senaste inlägg Havetsgäddkonung  
      Arbetar...
      X