Navionics Platinum Sv.Insjöar vs Gold Halmstad Oslo Vänern Vättern vs App - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Navionics Platinum Sv.Insjöar vs Gold Halmstad Oslo Vänern Vättern vs App

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Navionics Platinum Sv.Insjöar vs Gold Halmstad Oslo Vänern Vättern vs App

    Halloj.

    Satt och kikade efter elektroniska sjökort främst för Vättern.
    Hittade då ett kort som heter Navionics Platinum 5P+407XL Sv.Insjöar

    Jämför man det med ett Gold som täcker Halmstad Oslo Vänern Vättern så är det ju bara några hundringar dyrare och då
    får man med en drös med mindre insjöar och som jag förstår det användaruppladdad data till dessa? Iaf inlagda waypoints, djupkurvornar såg inte direkt imponerande ut på dom småsjöarna jag tittade på, finns en slags preview på Navionics hemsida.

    Är Platinumkortet ett vanligt sjökort för dom stora sjöarna där det finns "riktiga" sjökort och någon slags Insight Genesis variant för dom mindre?
    Eller alltihopa baserat på användardata, d.v.s. inte ett fullvärdigt kort för V-sjöarna?

    Har även sett att det finns en Navionics app att ladda ner, är det samma sak som ovan eller någonting helt annorlunda?

    Antagligen dumma frågor men min erfarenhet av elektroniska sjökort sträcker sig till Insight Genesis.

  • #2
    Jeg mistenker at du ser på en blanding av nyere og eldre Navionics her? Dekningsområdene for Navionics+ (som før het Gold) og Navionics Platinum+ er i utgangspunktet like, og hvilke sjøer som er med er også likt. Forskjellen ligger i at Platinum har satelittbilder av endel havner.

    Begge to har Sonarcharts, dvs de tette dybdekonturene. Prinsippet er det samme som for Insight Genesis, men i motsetning til IG bruker Navionics både gamle offisielle data og brukerdata i sitt Sonarchart. Har du en Lowrance eller Simrad med doble minnekortporter kan du bruke begge to samtidig, også i delt skjermbilde med Navionics/IG samtidig.

    Navionics Boating er en bra app og gir deg det samme som kartbrikkene men med satelittbilder fra Bing. Ulempene er de begrensningene som ligger i diverse mobile plattformer. Dvs lysstyrke, batteritid og at de ikke er glade i vann/ kulde/ sol.

    Insight Genesis er ikke et elektronisk sjøkart, det er et elektronisk dybdekart. Forskjellen på sjøkart og dybdekart er at sjøkartet har navigeringshjelpemidler, dvs markering av led og bøyer etc.
    Team Colibri

    Kommentera


    • #3
      [Man tackar.

      Alltid klockrena svar får dig i den här delen av forumet.

      Blir ju kalas bra, sjökort för Vättern (Egentligen bara skärgården och Alsen som är intressant men ändå) och lite annan "user data" än IG för mina mindre hemmavatten på ett och samma kort.


      Angående appen så ska man väl ha klart för sig att ett ekolod/plotter är tillverkat för den miljön medans en surfplatta är en känsligare sak.

      Kommentera

      Foton

      Collapse

      Relaterat

      Collapse

      Ämnen Statistik Senaste inlägg
      Startad av Siks, 2024-02-03, 20:09
      72 svar
      6 115 visningar
      0 gillar
      Senaste inlägg tobs
      av tobs
       
      Startad av Miller_time, 2025-03-23, 16:17
      2 svar
      193 visningar
      0 gillar
      Senaste inlägg Miller_time  
      Startad av Miller_time, 2025-03-30, 18:07
      5 svar
      463 visningar
      0 gillar
      Senaste inlägg Team Colibri  
      Startad av Grejo, 2025-04-02, 05:31
      3 svar
      483 visningar
      0 gillar
      Senaste inlägg Grejo
      av Grejo
       
      Startad av linuscs, 2025-04-06, 08:31
      2 svar
      313 visningar
      0 gillar
      Senaste inlägg Team Colibri  
      Arbetar...
      X