Blya ner Bomber 16A till ca 4-6 meter - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Blya ner Bomber 16A till ca 4-6 meter

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Blya ner Bomber 16A till ca 4-6 meter

    Har en uppsjö Bomber 16A som alltid levererar fint med gädda i en av våra grundare sjöar. Således skulle jag vilja testa att trolla med dessa i den djupare sjön vi fiskar efter pelagisk gädda i. De gäddor vi fått där hugger på mellan 5-9 meter och Bomber 16A vickar väl fram på 1-2 -> således hur blya ner den ett par meter till?

  • #2
    gummiband och päronbly fixar biffen!

    Kommentera


    • #3
      Vad behöver man lägga på? 40 g för att få ner den till det djupet eller?
      Besök gärna min blogg, Fiskebröder i söder

      http://www.fishbrain.com/Carlsson
      http://www.ichtys.se

      Kommentera


      • #4
        Ursprungligen postat av shank Visa inlägg
        Har en uppsjö Bomber 16A som alltid levererar fint med gädda i en av våra grundare sjöar. Således skulle jag vilja testa att trolla med dessa i den djupare sjön vi fiskar efter pelagisk gädda i. De gäddor vi fått där hugger på mellan 5-9 meter och Bomber 16A vickar väl fram på 1-2 -> således hur blya ner den ett par meter till?
        Hej W W Shank;


        För ett framgångsrikare trollingfiske efter Gädda, Gös, Lax, Röding och Öring kan man, för att hitta fisketurens vinnande fångstdjup, blya en wobbler eller ett lättare trollingskeddrag med päronsänke och gummisnodd.

        Ett bra sätt att fästa päronsänket vid trollinglinan är att använda en vanlig beige kontorsgummisnodd (1,5 x75 mm). För gummisnodden genom öglan på päronsänket. Trä sedan gummisnodden genom öglan på gummisnodden utanför päronsänket och dra åt så att det blir en snara. För sedan päronsänket med gummisnodden två eller tre varv runt linan och trä därefter päronsänket igenom öglan på gummisnodden igen och dra försiktigt åt knuten. Där sitter päronsänket på trollinglinan utan att glida! För du päronsänket bara ett varv runt linan innan du drar åt knuten på gummisnodden glider päronsänket långsamt men säkert ner mot wobblern eller trollingskeden och hindrar betets lockande gång... och du får börja om från början.

        När jag och mina vänner trollingfiskar brukar vi ha päronsänket fastknutet med gummisnodd 8-10 meter framför betet för att lättare kunna dra av gummisnodden i knuten med Gäddan, Gösen, Laxen, Rödingen eller Öringen tryggt simmande 6-8 meter bakom aktern på båten.

        Att placera sänket 8-10 meter framför betet vid trolling har även andra, påtagbara fördelar. Sänket fångar ofta upp fritt svävande skräp och växtdelar i vattnet utan att skräpet som följer linan så lätt driver vidare och fastnar på betet och blockera dess gång. Med sänket 6-8 meter framför betet skräms eller irriteras inte den efterföljande fisken lika lätt som när sänket bara är någon enstaka meter framför betet.

        Många trollingfiskare som trollar har djupriggar på båten. För att få ner wobblerna på önskade trollingdjup vid pelagisk trolling sommartid kan man istället för djuprigg även använda leadcorelina (flerfärgad dacronlina med blykärna och ny färg vid var tionde meter eller yards) eller 30, 50, 70, 90 och ända upp till 150 grams päronsänken av bly fastsatta med gummisnodd 10 meter framför respektive wobbler. Med 30 grams sänke går wobblern 2 – 2,5 m djupare, med 50 gram 3 – 3,5 m djupare, med 70 gram 4,5 -5 m djupare osv, men man får själv testa sig fram därför att linlängd, lindiameter och trollingfart också påverkar wobblerns djupgående med 10 - 30 % åt båda hållen. Fiskar man efter pelagisk rovfisk kan man alltid använda päronsänke och gummisnodd utan problem!

        Go for the Big Ones!

        Old Firehand
        www.trumman.com - http://www.trumman.com/bomber/bomber.htm
        Senast ändrad av Old Firehand; 2011-09-22, 14:36.

        Kommentera


        • #5
          Japp, gummiband & päronsänke ELLER kuusamoparavan (finns i olika storlekar med varierande djupgående)

          Click image for larger version

Name:	Kuusamoparavan.jpg
Views:	1
Size:	4,2 KB
ID:	1760982
          Bifogade filer
          Senast ändrad av Hejan; 2011-09-22, 16:43. Anledning: Suck - dubbla bilder = skit framför skärmen

          Kommentera


          • #6
            Päronsänke och gummisnodd är det enklaste och det billigaste alternativet!

            Tack Old firehand för ett givande inlägg om på ett ungefär hur mycket ett 30g sänke drar ner draget osv!

            Kommentera

            Foton

            Collapse

            Relaterat

            Collapse

            Ämnen Statistik Senaste inlägg
            Startad av Gäddhängke, 2006-11-14, 19:27
            64 svar
            15 293 visningar
            1 gilla
            Senaste inlägg .art
            av .art
             
            Startad av A.Ringh, 2009-07-19, 12:16
            22 svar
            3 313 visningar
            0 gillar
            Senaste inlägg Nextline  
            Startad av geson, 2010-08-05, 15:29
            9 svar
            1 013 visningar
            0 gillar
            Senaste inlägg anteman
            av anteman
             
            Startad av Maldini, 2010-08-30, 09:41
            7 svar
            1 340 visningar
            0 gillar
            Senaste inlägg Sir Fish-a-lot  
            Startad av highfour, 2010-11-10, 13:34
            9 svar
            1 139 visningar
            0 gillar
            Senaste inlägg Sir Fish-a-lot  
            Arbetar...