Ursprungligen postat av Micke-71
Visa inlägg
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Abborre i ädelfisksjö
Collapse
X
-
Joo då , jag skulle säga att Abborre är väldigt vanligt i regnbågs tjärnar.
Jag bottenmetade med lite powerbait på kroken och fick upp en liten gädda på de , men den la jag ju tillbax , och abborre brukar också hända att jag får , oroa dej inte. Abborrarna äter nog inte upp regnbågen
Kommentera
-
Det är en gammal lära. Exakt hur man har kommit fram till det vet jag inte, forskning har ju skett i området eftersom abborren dyker upp i allehanda småpölar, dammar mm. Så gör den i hela europa.
Elanen> Jo jag såg det sen. Jo jag tar det alltid lugnt.
Mikael
Kommentera
-
Som jag tror skrivits tidigare så går abborren inte utrota ens med rotenon. Om den väl kommit in i ett vatten.
Det enda som tar död på den är extremt lågt PH-värde nedåt 2,5 strecket.
Det är ju den fisk som tål det mesta av sura vatten.
Den kan till och med få yngel i PH-värde neråt 3 strecket.
Finns ingen abborre i nåt regnbågsvatten som behöver känna sig hotade av nån borre. En 3 kilosborre stoppar inte i sig en 3 hektos regnbåge i första taget. Om den ens kan få in den i mun.
Det är ju gäddan som är den som käkar lite smarrig regnbåge och det unnar jag den.
Är man så dum att man sätter i regnbåge där det finns gädda får man ta det på köpet.
Nån kanske får en jättegädda uppväxt på en redan avlad fisk för att glädja nån i pölen.Kan ge lite tips om abborrfiske och göstrolling.
Kommentera
-
Du har alltså inga belägg (auktoritära källor gills inte...)Ursprungligen postat av Micke-71 Visa inläggDet är en gammal lära. Exakt hur man har kommit fram till det vet jag inte, forskning har ju skett i området eftersom abborren dyker upp i allehanda småpölar, dammar mm. Så gör den i hela europa.
Det är den inte - deras elektrontransportkedja är den samma som för andra fiskar - det elanen menr att det i praktiken inte är möjligt eftersom det finns så många individer och att känsligheten inte är så hög...borde stämma för fler fiskar som bildar tusenbrödrabestånd....ruda kanske? (jag har ingen erfarenhet av rotenon i vattenmiljö - bara i labbet - men jag försöker tolka elanen....)Ursprungligen postat av Alessandro Visa inläggVarför är borren immun emot rotenon?
Kommentera
-
Problemet är väl att ett tusenbrödra bestånd innehåller så oerhört många individer och de är trots allt inte alla som hunnit upp till brytpunkten mellan storlekstillväxt och födotillgång. Några av fiskarna i populationen kan mycket väl vara utomräckhåll för roenonet därför att de vid rotnonbehandlingen befinner sig utan för giftets spridningsområde, exempelvis finnas långt upp i ett dike eller i en pöl i skogen vid sidan om de vanliga avrinningssystemet. Vid ökad nederbörd med åtföljande översvämning av sankmarker kan de återkolonisera sjön.
Rudan är ännu svårare att få bort. I Dalkarlskärret intill Hammarskog utanför Uppsala fanns förr ett småvuxet tusenbrödrabestånd av ruda. Fiskarna käkade allt som de kunde svälja och konkurrerade effektivt med änderna om plankton och crustacéer. Miljöförvaltningen försökte hjälpa änderna så deras kullar skulle klara sig. Man började med utfiskning. Det höll i något år. Då försökte man med sprängning. Mycket väsen för lite ull kan man säga om reultatet. Grävskopor skickades ut för att helt sonika gräva bort de infrusna fiskarna under vintern. Man sänkte vattnet för att lättare komma åt dem och man rotenonbehandlade men rudorna vann ändå slaget om jag förstått det rätt.
Inhemska artrer är hemskt tåliga mot människans hemskheter.Må vi alla ha ett intressant fiske!
Kommentera
-
Nja - jag tänkte mer om man hade kunnat hitta levnadsduglig rom i fjäderdräkten...under kontrollerade former...men pratar du abborriska så är jag på!Ursprungligen postat av Alessandro Visa inläggCallemannen, vi får väl fråga abborrarna,-hur kom ni hit mitt i skogen?
Bara som en utbrodering angående rotenonbehandling...Ursprungligen postat av Alessandro Visa inläggRudor är definitivt en överlevare, vad nu det har med abborrar i regnbågesjöar
att göra?
Kommentera
Foton
Collapse
-
av megabuzzVäcker liv i tråden. Där jag fiskade i våras så lekte gäddorna från början av mars hela vägen in i juni...1 Foto
-
Kanal: Ljugarbänken
2025-09-15, 16:18 -
-
av FunkenHar ett antal Karikko wobblers som skeden har gått av på typ vid bottennapp! Finns det nya att köpa?...1 Foto
-
Kanal: Ljugarbänken
2025-03-22, 17:54 -
-
av erla34Hej! Jag vill ha hjälp att identifiera några finska laxwobbler. De fyra wobblerna är märkta med JM på...2 Foton
-
Kanal: Ljugarbänken
2025-03-23, 20:34 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av Blekingefiskaren, 2013-06-01, 21:35
|
14 svar
3 127 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av uditsen
2025-07-29, 09:05
|
||
|
Startad av Kulfisk, 2021-10-03, 21:21
|
15 svar
1 083 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Kulfisk
2025-08-24, 13:59
|
||
|
Startad av Xerup, 2022-07-26, 12:01
|
104 svar
6 697 visningar
2 gillar
|
Senaste inlägg
av Xerup
2025-10-19, 20:04
|
||
|
Startad av Peter B, 2022-11-29, 19:33
|
53 svar
5 404 visningar
10 gillar
|
Senaste inlägg
av anteman
2025-04-12, 08:06
|
||
|
Startad av Classe69, 2023-04-12, 20:23
|
68 svar
3 602 visningar
1 gilla
|
Senaste inlägg
av engqvist
2025-12-28, 22:06
|
Kommentera