Ursprungligen postat av Peter B
Visa inlägg
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Är ingen ute o fiskar?
Collapse
X
-
Härligt med ljugarbänk.
Jag va ute tillsammans med pappa, kusin, och farbror idag. Spinnfiske och gädda stod på menyn. Ett regnigt Mälaren bjöd på magert fiske med endast ett fåtal fiskar i båten och små storlekar. Något som kunde roa oss va dock att fiskarna landades med rejält rutinerad utrustning. ABU cardinal 154 som min kusin hade på spöt levererade fisk medan min egen toro beast rullades hem tom varje kasst. Även om det gick emot mig idag så är det på något sätt lite roligt att se att grejer inte spelar någon avgörande roll, skit bakom spakarna kanske har betydelse men fisken bryr sig föga om draget är sprillans nytt eller en atom från farfar.
- Gillar 1
Kommentera
-
För egen del hängde jag båtkärran efter bilen i tisdags efter jobbet, och blåste iväg till en sjö. Två timmar var jag ute, och det nappade dåligt. En enda abborre blev resultatet, menh i alla fall var den stor nog att räcka till lunch på onsdag.
Under sommaren har fisket varit skapligt. Det har aldrig blivit storfångster, men det har varit fin fisk. Ett flertal borrar runt halvkilot, och en skapligt stor på 44 cm.
Den metod som funkat bäst har varit drop-shot med silvrig gummifisk, även om det tagit bra på silverspinnare också.
Nu när vattnet börjar bli kallare ska väl gäddorna komma igång Jag ser fram emot att få tampas med dem, även om gäddan inte är lika välkommen som abborren på mitt matbord.
P.
Kommentera
-
Efter 6 raka bommpass i augusti så har jag nu i veckan haft 4 pass och har fått gäddor varje gång. Inga madammer men det är bara så fruktansvärt roligt att det nappar igen.
De flesta har tagit på westin swim 12cm sink GT eller Salmo 12cm sink GT, men idag var min bror med och efter ett av hans kast såg vi en finare följare på lodet. Slängde i min 8cm Jig med mindre jighuvud och den högg efter ett par sekunder. Det var speciellt roligt för det var första fisken jag tagit på mitt nya >28g spö så det var skönt att se hur det presterade, första gäddan jag tagit på jig, och första fisken jag tagit genom att snegla på ekolod (just installerat).
Sen tycker jag också att gäddorna har varit överlag väldigt kralliga, så det blir lite fight även i mellanklassen, och så är det kul att de verkar vara starka och må bra överlag.
Kommentera
-
Blev ett bompass idag. Testade nya båten med det nya ekolodet i häftig vind och en massa vita gäss. Slängde i allt jag hade utan resultat men såg heller inget annat än betesfisk på lodet.
Men det var kul iaf, ett bompass står jag ut med utan att det känns jävligt.
Nästa pass blir med flytring i ett vatten där det är mer eller mindre fiskegaranti den här tiden på året. Vi får väl se hur det går.
Kommentera
-
Var i malmö igår och fiskade i kanalen efter abborre, jag fick inget men det blev en på 36cm tagen bredvid mig med samma sorts bete.. typ en astro vibe
Råka posta dubbelt, är ny här så det blev nog fel
Kommentera
Foton
Collapse
-
av erla34Hej! Jag vill ha hjälp att identifiera några finska laxwobbler. De fyra wobblerna är märkta med JM på...2 Foton
-
Kanal: Ljugarbänken
2025-03-23, 20:34 -
-
av FunkenHar ett antal Karikko wobblers som skeden har gått av på typ vid bottennapp! Finns det nya att köpa?...1 Foto
-
Kanal: Ljugarbänken
2025-03-22, 17:54 -
-
av FunkenNån som provat detta batteri till elmotorn? Skapligt pris 2815kr på Amazon1 Foto
-
Kanal: Ljugarbänken
2025-02-15, 12:55 -
Relaterat
Collapse
Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
---|---|---|---|---|
Startad av Gäddhängke, 2006-11-14, 19:27
|
64 svar
15 282 visningar
1 gilla
|
Senaste inlägg
![]()
av .art
2024-06-13, 23:18
|
||
Startad av A.Ringh, 2009-07-19, 12:16
|
22 svar
3 310 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
![]()
av Nextline
2024-06-30, 20:14
|
||
Startad av geson, 2010-08-05, 15:29
|
9 svar
1 012 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
![]()
av anteman
2024-09-06, 16:46
|
||
Startad av Maldini, 2010-08-30, 09:41
|
7 svar
1 335 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
![]() |
||
Startad av highfour, 2010-11-10, 13:34
|
9 svar
1 137 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
![]() |
Kommentera