Hej! Har precis köpt min första flytring, blev en Fish Cat 4, har testsuttit ute på vattnet i badbrallor, kändes bra, men vilka vadare skulle rekomenderas till detta? Kommer användas ca 1 vecka/år på semestern, annars fiskar jag från min quintrex 390 men går ej i småsjöar/tjärn i norrland, funkar ett par billiga vadare med inbyggda stövlar eller behöver man något mer avancerat?.. helst vill jag inte lägga en förmögenhet då det kommer användas så lite.. slits vadarna lika mycket i från flytringen som om man bara går längst kuster å vadar?
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Vadare till flytring?
Collapse
X
-
-
Äh, köpte sånna här https://fishline.se/p/flugfiske/flyt...RoCA6kQAvD_BwE
sen kan jag kompletera med några badskor för 100kr, man sitter ju endå bara med vaderna i vattnet
Kommentera
-
Ja skor vill du nog ha, blir fina skavsår annars och dom fenorna är stora (och stela/hårda) för att kunna ha vadarstövlar i. Kanske läge att köpa "vanliga" mjuka fenor, som sitter skönt på foten om du kör barfota.
* såg nu att dom var gjorda för att ha utan känga..
Kommentera
-
Ok, har 2 par fenor, ett par mjuka som jag köpte och ett par hårda som jag fick med av han som sålde Katt4an, var ute idag i badshorts bara.. barfota med mjuka fenorna, satt i ca 5-6 timmar, köpte biltemas minsta ankare 0,7kg, det räckte, och vanligt tågvirkessnöre, sen köpte jag spännband som jag kunde använda som bär remmar blev bra! fick kanske 50 abborrar och 2 gäddor, inga storlekar men kul var detUrsprungligen postat av mrheyjoe Visa inläggBlir lätt slitage på vadarstrumpan om man bara sätter fenorna rakt på. Jag kör några storlek för stora tunnare gympadojjor på vadarna istället för mina feta filtkängorna. Jag tycker att korta simfötter är bättre än mjuka och långa.
Kommentera
-
Jag kör 5 mm neopren vadare , jag tror på hel neopren för större delen av tiden i flytringen bedriver jag i temperaturer som är långt i från badshortsväder. Havsöring senhöst och tom. vinter och tidig vår efter gädda. Andningsvadare är säkert skitbra men jag vill helt enkelt gardera mig att inte börja frysa ute på ett pass.Ursprungligen postat av Fock_it Visa inläggKände dock att ett par vadare skall inhandlas man blev lite russin efter så många timmar , läste på något forum några som hade enast vadare och sen köpte till neopren strumpor/skor att ha över vadarrna, vad tror du om det?
Man får testa sig fram , i min mindre lyxigare variant av flytring så tar sig vattnet in i sätet och då vill jag ha värmen som neoprenet ger.
Kommentera
Foton
Collapse
-
av megabuzzVäcker liv i tråden. Där jag fiskade i våras så lekte gäddorna från början av mars hela vägen in i juni...1 Foto
-
Kanal: Ljugarbänken
2025-09-15, 16:18 -
-
av FunkenHar ett antal Karikko wobblers som skeden har gått av på typ vid bottennapp! Finns det nya att köpa?...1 Foto
-
Kanal: Ljugarbänken
2025-03-22, 17:54 -
-
av erla34Hej! Jag vill ha hjälp att identifiera några finska laxwobbler. De fyra wobblerna är märkta med JM på...2 Foton
-
Kanal: Ljugarbänken
2025-03-23, 20:34 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av Maldini, 2010-08-30, 09:41
|
7 svar
1 534 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
|
||
|
Startad av highfour, 2010-11-10, 13:34
|
9 svar
1 248 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
|
||
|
Startad av Blekingefiskaren, 2013-06-01, 21:35
|
14 svar
3 113 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av uditsen
2025-07-29, 09:05
|
||
|
Startad av Kulfisk, 2021-10-03, 21:21
|
15 svar
1 063 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Kulfisk
2025-08-24, 13:59
|
||
|
Startad av Xerup, 2022-07-26, 12:01
|
104 svar
6 626 visningar
2 gillar
|
Senaste inlägg
av Xerup
2025-10-19, 20:04
|
Kommentera