http://www.wildwater.se 15 kg?? - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

http://www.wildwater.se 15 kg??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • #11
    Längd 128?

    En annan intressant aspekt är längden, kolla in lådan som fisken ligger på och ta ut måtten. Jämför sedan gäddan med det, knappast 128 va? Sen vill jag hävda att bukfetma inte räcker för att den ska väga 15+. Ser ut som en typiskt vänergädda, tappar för mycket bakom buken. Har landat ett gäng över 110 cm (även 120cm+) i Vänern och ingen har varit i närheten av 15 kilo.

    Håller med Danne också, skulle tycka det var riktigt kul om den vägde över 15 men rätt ska vara rätt!

    Kommentera


    • #12
      ser man bilden så reagerar man faktiskt på att den ser väldigt mycket mindre ut än 15 pannor.

      satt här på skolan och kollade med en kompis på bilden. vi enades om max 10 kilo.
      men sen är det ju alltid så att det kan vara svårt att avgöra hur tung en fisk är på en bild... men jag har svårt att tro på 15 kilo.

      Kommentera


      • #13
        sen kan jag tillägga till Lisa att.

        på denna sidan förekommer det diskussioner om huruvida fiskarna är så stora som det sägs ständigt. Vad det beror på kan man bara spekulera i.

        du har nog både rätt och fel i vad du skriver och det är nog väldigt individuellt knytet varför folk misstror varandra.... men du hittar det nog vilket ämne du än ger dig in på.

        Kommentera


        • #14
          Tja, dateringen stämmer iallafall inte...
          How inappropriate to call this planet Earth, when clearly it is Ocean." Arthur.C.Clarke

          Kommentera


          • #15
            Utifrån ett foto är det ju alltid svårt att bedömma vikt och längd. Hålls fisken på ett bra sätt och man har saker man vet vad stora de är att jämföra med så fine, då är det iaf lite lättare. MEN, man kan väldigt enkelt få fisken att så både mindre och större ut beroende på vilken vinkel kortet är taget i, hur man håller fisken, om någon del av fisken sticker längre fram, vilket objektiv du har på kameran etc etc etc...
            Det är väldigt ofta folk ifrågasätter vikter å längder utifrån ett halvtaskigt kort, väldigt ofta tror jag uppgifterna är helt riktiga men bilden ljuger.
            Men jag kan absolut hålla med om att 15.2 och 128 låter lite väll mycket...
            http://teammosbricka.blogspot.com/

            TeamMosbricka.se

            Min Fotosida

            Fotobloggen

            Kommentera


            • #16
              Lite mer input i ämnet finns också på www.pikebusters.com (forumet)

              Kommentera


              • #17
                Ingen här som vet hur stor/lång en sån där Igloo-box - som gäddan ligger på - är/finns i ? Den bör vara ca 120cm om gäddan ska vara 128cm...dax att koppla in Peter Grahn kanske ?
                12 hours
                1,440 casts
                2 followers
                1 strike
                DAMN!, I hope it's this good again tomorrow.

                Kommentera


                • #18
                  På forumet talas det om att boxen sannolikt är 102.5 cm som bredast. Har öppnat bilden i photoshop. Man kan se graderings-graderna på "mätstickan" men inte vilken enhet och siffra....

                  Kommentera


                  • #19
                    Har lite snabbt kollat på bilden och om den neerasta enheten är tum så har jag räknat på att den (mätlappen) är 38 tum lång plus att fisken i runda tal har en överskjutande del av ca 6 tum. Totalt 44 tum. 44 tum gånger 2,54 cm är 111,76 cm.

                    Nu var detta tillhöftat å det grövsta och enkelt kalkylerat. Någon mer photoshop-kunnig kanske vill göra en mer vetenskaplig utvärdering?

                    De svarta merkeringarna är graderna på mätstickan. Jag ser 38 graderingar. Vet inte om den börjar på 0 eller om första graderingen är 1. Vi räknar på att den börjar på 1 för att räkna högt. Då är det istället 39 tum. Det ung 100 cm vilket låter rimligt för ett måttbannd av detta slag. Tillhöftat ser det ut som det är ca 5 tum överskjutande fisk (de blå graderingarna). Totalt 44 tum fisk. det är det samma som knappt 112 cm.
                    Bifogade filer
                    Senast ändrad av Danne; 2005-12-01, 13:11.

                    Kommentera


                    • #20
                      Ursprungligen postat av Jonas 37
                      Jag låg i Åmål i förra veckan och trollade , några dagar före Gäddan ni diskuterar så fick dom en på 13kg i hans båt.
                      Citerat från FJ's hemsida:

                      "ÅMÅL - VÄNERFISKETS HUVUDSTAD

                      2005-11-24

                      - I går var det rätt mycket ståhej i Åmål - Vänerfiskets huvudstad. Orsaken var två glada norrmän som framgångsrikt hade dragit Vänerlax av grov kaliber i sjön, berättar entusiastiskt Leif Kjellstedt på Örnäs fiskecamp.

                      - Först kom ”Laffen” - endast känd under det namnet - i går förmiddag, in med en laxkluns som på krönt våg vägde 10,532 kg, berättar Leif. Och det var med rätta en glad norrman som skroderade om sin fångst i stan - ända tills ryktet började surra om att en ännu större fisk var på gång in.
                      - ” Laffens” oro stillades dock när han fick höra att den till Norge utvandrade svensken Lennart Bloméns lax, på krönt våg viktmässigt stoppat vid 9,8 kg. Men du ska veta att det var två glada ”norrmän” och kompisar som visade upp sig och sin fångst här i stan, säger Leif. Med laxarna hängande på ställningar lät de sig villigt fotograferas av kända och okända åmålsbor.
                      - Seiern var fullständig - ända till dess att det rapporterades att sportfiskeguiden Johan Abelsson kommit in med en än tyngre fisk, fortsätter Leif. Då blev det ånyo norsk byxångest. Det ryktades nämligen på stan om en 13-kilos fisk. Och det var riktigt - bara det att det handlade om en gammelgädda.
                      Häromdagen berättade Online om en storlax fångad vid Kils udde. Från fiskaren Leif Jonsson kom det i går ett mail med följande lydelse:
                      ”Såg att du skrev om en lax uppåt 11 kg i Vänern. Laxen (10,78 kg) tog strax söder om ammunitionstippen utanför Brommö, på en i ytan fiskad 12 cm Conrad i blå/silver. I spöet höll Leif Jonsson. För framgångsrik håvning svarade Jonas Fahlén. Och bakom båtratten satt Jonas brorson, Patrik Fahlén 14 år!
                      Patrik tog också en fin lax på 5.98 kg. Bra debut av en 14-åring. Den tog på en Conrad plugg fiskad via rigg.”



                      Författare: Jan Olsson "
                      There's only a thin line between standing on the shores fishing or looking like a complete idiot...

                      Kommentera

                      Foton

                      Collapse

                      Relaterat

                      Collapse

                      Ämnen Statistik Senaste inlägg
                      Startad av Maldini, 2010-08-30, 09:41
                      7 svar
                      1 522 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg Sir Fish-a-lot  
                      Startad av highfour, 2010-11-10, 13:34
                      9 svar
                      1 246 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg Sir Fish-a-lot  
                      Startad av Blekingefiskaren, 2013-06-01, 21:35
                      14 svar
                      3 108 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg uditsen
                      av uditsen
                       
                      Startad av Kulfisk, 2021-10-03, 21:21
                      15 svar
                      1 050 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg Kulfisk
                      av Kulfisk
                       
                      Startad av Xerup, 2022-07-26, 12:01
                      104 svar
                      6 596 visningar
                      1 gilla
                      Senaste inlägg Xerup
                      av Xerup
                       
                      Arbetar...
                      X