Är det OK att köpa grejor i butiker som säljer nät? - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Är det OK att köpa grejor i butiker som säljer nät?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • #11
    Det är väl visst svar på frågan?
    Ska du sluta handla i varenda butik som säljer någon enstaka produkt du inte gillar?
    Nätfiske är inte olagligt och heller inte den största anledningen till att bestånden av fisk har minskat i våra sjöar och hav. Jag hatar nätfiske men ser det inte som ett skäl nog att bojkotta en sportfiskebutik som råkar ha det i sitt sortiment. Vart vill du komma? Vad tycker du själv?

    Jag tycker möss och råttor är söta och tycker det är taskigt att sätta ut fällor för att ha ihjäl dem. Ska jag då bojkotta varenda butik (ICA, Coop mfl) som säljer råttfällor? Var ska jag då köpa mat?

    Note: Ovan är ett exempel. Jag har inget problem med att man har ihjäl skadedjur...

    Kommentera


    • #12
      Nätfiske är inte olagligt och heller inte den största anledningen till att bestånden av fisk har minskat i våra sjöar och hav.
      Skulle tro utsläppen är en större bov en nätfisket så då får man bojkotta varenda fabrik och vartenda fordon i hela världen som släpper ut något som påverkar miljön och då blir där väldigt få alternativ kvar

      Kommentera


      • #13
        Upp till var och en, men en sportfiskebutik säljer inte nät!!

        Kommentera


        • #14
          Ursprungligen postat av Stratos Visa inlägg
          Upp till var och en, men en sportfiskebutik säljer inte nät!!
          Vart ska då forskarna som studerar fiskar köpa sina nät?

          Kommentera


          • #15
            Ursprungligen postat av Stratos Visa inlägg
            Upp till var och en, men en sportfiskebutik säljer inte nät!!
            Lundgrens säljer nät. Men det är klart, de profilerar sig kanske inte som sportfiskebutik utan som fiskeredskapshandel...

            En rolig anekdot:
            En kollega på jobbet (inom IT-branschen) som inte är ett dugg fiskeintresserad skulle köpa nät och klev in på en välkänd sportfiskebutik i Stockholm.
            Kollegan: - Tjena tjena, jo jag skulle behöva ett nät till helgen då jag ska ut till landet och dra lite fisk. Har ni det?
            Butiksbiträdet: - Såg du inte skylten?
            Kollegan: - Skylten? Vilken skylt?
            Butiksbiträdet: - Det står sportfiske på skylten. Vi sysslar med sportfiske. Vi säljer inga jävla nät!

            Min kollega blev paff och fick vända. True story. Roligare i verkligheten kanske.

            Kommentera


            • #16
              Ursprungligen postat av Mobis Visa inlägg
              Vart ska då forskarna som studerar fiskar köpa sina nät?
              Tja, Biltema med flera säljer nät så det känns som ett ickeproblem.

              Anser fortfarande att en seriös sportfiskebutik ej bör sälja nät, sedan spelar det ingen roll hur stor eller känd butiken är.

              Kommentera


              • #17
                Ursprungligen postat av lausvik Visa inlägg
                Att yrkesfiskare använder nät har jag egentligen inga synpunkter på, Frågan är om det fortfarande finns några sådana småskaliga yrkesfiskare. Jag gissar att de flesta näten säljs till fritidsfiskare. Deras nätfiske gillar jag inte. Men hur ska man förhålla sig till butiker som utan urskillning säljer sportfiskeprylar till den som vill ha sådana och nät och andra rovfiskeredskap till den som efterfrågar det? Ska man inte bry sig? Eller ska man på något vis känna sig medskyldig till näteländet när man gynnar en butik som profiterar på det? Kort sagt: Är det ok för en sportfiskare att handla i en butik som säljer nät?
                Hej Herman Johnell;

                Det är upp till dig själv att välja vilka butiker du helst köper fiskeprylar i...

                Själv skulle jag aldrig någonsin kunna tänka mig att se ner på en fiskebutik som tillsammans med spön, rullar, beten och övrig fiskeutrustning även säljer nät. För en sportfiskebutik idag med sportfiskebranschens otroligt dåliga lönsamhet, stora lokalkostnader, höga personalkostnader och andra till sportfisket hörande kostnader måste butikens personal alltid försöka ta tillvara de försäljningstillfällen som uppstår.

                Det är inte Guld allt som glimmar!

                Old Firehand

                Kommentera


                • #18
                  Tyvärr slutar denna bransch som alla andra... Mängdbutikerna i sortiment överlever, specialisterna får jobba hårt. Kolla Fladen, nog fanken tjänar de pengar med sina största "Kunder" såsom Ö&B.

                  Prioritera kunskap så länge ni kan! Old Firehand är ett ett minne blott om några år, men han har lärt upp FiskeSverige i mångt och mycket och ni som får chansen, ta några ord med honom... Garanterar att det är väl värt det! Och den service han erbjuder i sin butik är "lååångt gånget väsentligare" än att få produkten levererad dagen efter. Givetvis levererar Trumman.com dagen efter, men det gör ju alla nu för tiden.
                  Senast ändrad av Muskytracker; 2012-11-07, 23:50.

                  Kommentera


                  • #19
                    Ursprungligen postat av Mobis Visa inlägg
                    Vart ska då forskarna som studerar fiskar köpa sina nät?
                    Köper såna nät själv och kan säga att dem är ganska specialiserade så det är inte som vilket nät som helst (och inte priset heller vilket ofta är 10-20ggr högre).

                    Knivig fråga annars. Är generellt inte emot att det fiskas med nät om det gör på rätt sätt (personen som använder nätet har rätt kunskap om vilket redskap som skall användas för att fånga den fisk personen är ute efter, bifångsten uteblir, är låg, eller tas om hand om, fisket sker hållbart) men tyvärr så brukar många som använder nät inte ha erforderlig kunskap.

                    Kommentera

                    Foton

                    Collapse

                    Relaterat

                    Collapse

                    Ämnen Statistik Senaste inlägg
                    Startad av Gäddhängke, 2006-11-14, 19:27
                    64 svar
                    15 209 visningar
                    1 gilla
                    Senaste inlägg .art
                    av .art
                     
                    Startad av A.Ringh, 2009-07-19, 12:16
                    22 svar
                    3 287 visningar
                    0 gillar
                    Senaste inlägg Nextline  
                    Startad av geson, 2010-08-05, 15:29
                    9 svar
                    1 000 visningar
                    0 gillar
                    Senaste inlägg anteman
                    av anteman
                     
                    Startad av Maldini, 2010-08-30, 09:41
                    7 svar
                    1 323 visningar
                    0 gillar
                    Senaste inlägg Sir Fish-a-lot  
                    Startad av highfour, 2010-11-10, 13:34
                    9 svar
                    1 124 visningar
                    0 gillar
                    Senaste inlägg Sir Fish-a-lot  
                    Arbetar...
                    X