Trolla efter HÖ? - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Trolla efter HÖ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Trolla efter HÖ?

    Goddagens,


    Tänkte testa att köra lite trolling efter HÖ nu när det kommer igång i havet efter den 1 april. Har väldigt bristade erfarenheter inom detta så är ute efter lite tips! Fisket kommer bedrivas utanför Halmstad om det gör till eller ifrån.

    Duger det med med vanlig haspel med fireline på? Dvs samma lina och rulle jag fiskar från land med?

    Har lite olika val gällande spö. 9 fots Berkley 15-35g (typ), 8 fots spö med 25-60g, eller 8 fots med 100-300 (Daiwa San José). Vilket bör jag välja?

    Eftersom detta inte är någon satsning i hästlängd så börjar jag utan paravaner och vi kommer väl att använda 3 spön stort sett, ett på var sida av båten och ett lite närmare båten rakt bakom var tanken. Ska jag använda några speciella skedar eller beten, eller kan jag dra på 20+ grams viking herring? Bör man blya ner linan, och isåfall hur? Ska man använda sig av nylontafs? Om så är fallet kan man köra ett trevägslekande och blya ner på samma sätt som när man fiskar med spinnfluga?

    Ja ni ser, frågorna är många.. Tacksam för svar! (även på frågor jag inte ställt!)

Foton

Collapse

Relaterat

Collapse

Ämnen Statistik Senaste inlägg
Startad av Maldini, 2010-08-30, 09:41
7 svar
1 530 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Sir Fish-a-lot  
Startad av highfour, 2010-11-10, 13:34
9 svar
1 248 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Sir Fish-a-lot  
Startad av Blekingefiskaren, 2013-06-01, 21:35
14 svar
3 112 visningar
0 gillar
Senaste inlägg uditsen
av uditsen
 
Startad av Kulfisk, 2021-10-03, 21:21
15 svar
1 057 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Kulfisk
av Kulfisk
 
Startad av Xerup, 2022-07-26, 12:01
104 svar
6 610 visningar
2 gillar
Senaste inlägg Xerup
av Xerup
 
Arbetar...
X