Var ute och metede gädda igår och på vägen hem bröt jag klantigt nig av topen på mitt fina spö. Det gick av ca. 13cm från toppen, hur lagar jag det? Det blev för övrigt en gägga på tre kilo.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Hur lagar man ett spöbrott
Collapse
X
-
Vet inte vad Din sportfiskebutik har för sortering, men det finns, på marknaden iaf, glasfiberstavar av olika dimensioner och längder. Du får välja med omsorg, kapa till rätt längd och låta den falla ned i toppen så att den sticker ut. Sedan trär du över den lösa toppdelen över glasfiberstaven, fäst med epoxy. Sen är det klart igen. Dock med något modifierad aktion...Tänk först - fiska sen!
-
Jo, det kan du ju alltid göra för att vara 100 på att det håller.Originally posted by Fredde_89
Ok ska prova det, tror du inte att det blit bättre om man lindar med spölindningstråd över skarven sen och efter det lackar. Ska till Berras och se om dom har nån tråd att linda med
Kör på!
Tänk först - fiska sen!
Kommentera
-
Det beror mycket på vad du tänkt att fiska med det nya spöet samt vad du skulle kunna tänka dig att pröjsa.Originally posted by Arraq
Undrar samma sak! Ca tretton cm gick av på mitt oxå *snyft* Kände inte för att lägga ut massa pengar på ett nytt dock....
Men OM man nu köper ett nytt... vad rekommenderas?
Det bästa rådet jag kan komma på är att bege sig till den lokala butiken och "klämma och känna" på spöna, så att du får en egen uppfattning om vad som känns bra. Ett spö ska bli ens bästa vän för en förhoppningsvis lång tid framöver och vänner väljs med omsorg.
Kommentera
-
Försöker du laga toppen med en bit innuti förlorar du ganska mycket i spänst och känsla. SKulle du sätta en toppögla där spöet gått sönder, så gör du spöet mera lätthanterligt men styvare.
Kom ihåg att biten närmast brottet kan innehålla dolda sprickor, så det kan vara en fördel för hållbarheten att kapa bort ca 5 cm innan toppöglan passas in. Det gör man så gärna åt er i en serviceminded sportfiskebutik!
Må vi alla ha ett intressant fiske!
Kommentera
Foton
Collapse
Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av BeBest, 2004-08-27, 19:52
|
11 svar
1 440 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Mathias 70
2025-12-03, 17:19
|
||
|
Startad av Usling, 2016-11-11, 09:56
|
259 svar
88 052 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Usling
2025-12-12, 11:53
|
||
|
Startad av fytric, 2024-06-14, 07:15
|
7 svar
1 175 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Team Colibri
2025-07-02, 12:09
|
||
|
Startad av anteman, 2025-06-09, 19:44
|
10 svar
415 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Backslag
2025-06-10, 17:50
|
||
|
Startad av joherik, 2025-12-05, 11:29
|
1 svar
244 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Sundström76
2025-12-06, 14:09
|
Kommentera